Kalendár úprav stránky

jún 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Obec Víťaz v roku 2021

Úvod roka 2021 sa niesol v duchu stále prebiehajúcej pandémie vírusu Covid-19 s čím bolo spojené aj pravidelné testovanie obyvateľov našej obce, ktoré prebiehalo v areáli Základnej školy. V prvých týždňoch bolo testovanie v plnej réžii obce, neskôr už prebiehalo dodávateľským spôsobom.

Aj napriek pandémii sa život v obci nezastavil a už v januári sa na Obecnom úrade začala úprava podkrovných priestorov, kde bola urobená drevená podlaha, aby tam mohli vzniknúť nové archívne priestory. Začiatkom roka bola zdigitalizovaná Obecná kronika obce vedená od roku 1951 a Pamätná kniha obce Víťaz vedená od roku 1947. V súčasnosti sú obe voľne dostupné na webovej stránke obce.

V mesiacoch február a marec prebehla v Základnej škole výmena podláh a oprava vnútorných stierok v dvoch triedach, na chodbe a vo WC. Ďalej bola kompletne vymenená strešná krytina, strešné okná a zvodový systém na budove Základnej školy.

V roku 2020 a 2021 sa uskutočnilo aj celoštátne sčítanie obyvateľov, domov a bytov, ktoré samozrejme prebiehalo aj v našej obci za pomoci sčítacích asistentov.

Obec priebežne pracuje na možnosti vybudovania kanalizácie a čističky odpadových vôd. V roku 2021 bola podaná žiadosť o nenávratný finančný príspevok.

V máji obec dokúpila interiérové vybavenie, nové stoly a stoličky do novovybudovanej hasičskej zbrojnice. Dňa 15. mája  sme sa znovu zapojili do čistenia Dolinského potoka, ktoré bolo už druhý rok  organizované obcou Kluknava.

V letných mesiacoch prebiehalo ošetrenie stĺpov miestneho rozhlasu novým náterom. Urobili sa terénne úpravy v okolí Hasičskej zbrojnice, kde boli vysadené okrasné dreviny. V auguste sa konalo posedenie s jubilujúcimi dôchodcami, ktorí oslávili svoje životné jubileá v rokoch 2020 a 2021, nakoľko v roku 2020 sa toto posedenie nemohlo uskutočniť. V tomto mesiaci sa tiež konal výlet s dôchodcami na Spišskú kapitulu a do jej okolia, kde sme boli sprevádzaní historikom, ktorý nám pripravil veľmi pútavý výklad z dejín tohto historického miesta.

Vo Viacúčelovej sále prebehla oprava zatekajúcej strechy a strešného okna a oprava zábradlia pri vstupe. Obec sa úspešne zapojila aj do projektov pre Materskú školu „Múdre hranie“  a „Predškoláci“ na nákup didaktických pomôcok, nábytku, a technického vybavenia. Ďalej sme boli úspešní v projektoch pre Základnú školu „Čítame radi“ a „Spolu múdrejší“. Obec ďalej čerpala dotácie na podporu dištančného vzdelávania v Základnej škole a na dezinfekčné a ochranné osobné pomôcky z ktorých boli nakúpené napr. dva stojany na dezinfekciu, rúška, respirátory, ochranné štíty a rukavice.

Dňa 11. septembra sa konalo slávnostné otvorenie a posvätenie novej Hasičskej zbrojnice, na ktoré boli pozvaní predstavitelia z Krajského riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Prešove, členovia DHZ vo Víťaze, poslanci obecného zastupiteľstva vo Víťaze za terajšie aj predchádzajúce volebné obdobie, starostovia z okolitých obcí a hostia z družobných obcí z Poľska a z Čiech. V súčasnosti táto budova slúži na garážovanie troch hasičských aut. Na poschodí sa nachádza spoločenská miestnosť, ktorá slúži na schôdze Dobrovoľného hasičského zboru.

V časti obce Marmužov sa naďalej pokračuje v budovaní infraštruktúry. Bol tam vybudovaný výjazd na štátnu cestu. V častiach Marmužov, Hliník a Dlhé boli vybudované spevnené plochy a prebehla výstavba verejného osvetlenia.

V septembri prebehli na miestnych komunikáciách ako každoročne výspravky tryskovou metódou čím sa eliminovalo množstvo výtlkov.

V októbri obec vybudovala oplotenie okolo záchytných prameňov obecného vodovodu. Nakoľko sa koncom roka 2021 začal vo zvýšenej miere prejavovať nedostatok pitnej vody v rámci obecného vodovodu, obec dala urobiť hydrogeologický prieskum na nový zdroj pitnej vody v časti obce Hliník a na jeho základe uskutočnila aj vrt novej studne a teda nového zdroja vody.

V jesenných mesiacoch prebehla aj vďaka dobrovoľníčkam úprava vstupu na cintorín. V sále Obecného úradu v budove Jednoty prebehla celková rekonštrukcia vstupného schodištia, kde boli urobené nové stierky, položená nová dlažba a kompletná výmena zastaraného kovového zábradlia za nové bezpečné drevené, pri ktorom nehrozí nebezpečenstvo prepadnutia.

Pri Remeselnom dome sa začala realizácia projektu Turistickoinformačného centra, ktorá zahŕňa vybudovanie príjazdovej cesty, vybudovanie parkovísk a celkové skrášlenie okolia.

V Základnej a Materskej škole sa začalo s realizáciou zmeny spôsobu vykurovania týchto objektov z eurofondov. Tým došlo k zmene zdroja vykurovania z plynových kotlov na tepelné čerpadlá.

Ďalej sa dlhodobo pracuje na posledných administratívnych úkonoch na začatie výstavby Zariadenia pre seniorov na celodenný pobyt.

V roku 2021 obec finančne podporila aj činnosť TJ Družstevník Víťaz vo výške     12.000,- €, činnosť Občianského združenia Pridaň-Pridaňčatá vo výške 7.000,- € a činnosť Slovenského zväzu záhradkárov v výške 300,- €.

Mnohé z projektov, ktoré prebiehali alebo začali v roku 2021 budú pokračovať aj v roku 2022 a veríme v ich úspešné ukončenie.

Prílohy


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

%d blogerom sa páči toto: